//
you're reading...
ahvenamaa.ee

Matka Ahvenamaal

Matka- ja loodusrajad on hea võimalus avastada Ahvenamaad omal käel. Ahvenamaal on ligi 30 erinevat matkarada, mis kõik kulgevad läbi vahelduva looduse, on erineva pikkuse ja raskusastmega.

Loodusrajad on 1 kuni 8 km pikad. Raskusastmelt on kõik kergest keskmiseni, nende seas ei ole ühtegi rasket. Läbimiseks ei ole vaja mingit erivarustust, kuid mõnikord võib maapind olla veidi märg, seepärast on soovitatav kasutada saapaid või muid sobivaid välijalatseid. Mitmed loodusrajad asuvad looduskaitsealadel.

Ahvenamaa matkarajad on 10—60 km pikad. Ka need on enamasti kerged, kuid siiski on oluline kasutada häid matkajalatseid või saapaid — rada on kohati ebatasane ja kaljupind võib olla libe. Riietuge ilmastikule vastavalt — puhuda võib külm tuul, eriti kevadeti ja sügiseti! Liikuge kogu aeg mööda rada, nii aitate säästa loodust.

Võtke seljakotis kaasa veepudel ja toitu pikniku pidamiseks, siis ei pea te kiirustama ja võite teha pausi, kui tunnete selle järele vajadust. Paljudel matkaradadel on olemas piknikulauad ja pingid kaunites kohtades. Kevadel ja suvel on õhtud ja ööd valged ja seepärast ei ole vaja muretseda, et te ei jõua enne pimeduse saabumist sihtkohta.

Siin on mõned näited. Kaks esimest on osa Skääristiku matkarajast (Skärgårdsleden), mis kujutab endast matkaradade ketti Rootsi, Ahvenamaa ja Soome skääristikes.

Keskaja matkarada Getas
Keskaja matkarada Getas on keskmise raskusastmega ja vaid 2,5 km pikkune. Võluvad sildid raja ääres kõnelevad aastasadadest viikingihaudade vahel ja loodusest. Tutvutakse Peri nimelise sulasega, saadakse teada kuidas vanasti asju toimetati, ning kuidas juhtus, et kirik ehitati just sinna, kus see praegu asub. Raja algus on vahetult Geta kirikust idas.

Kultuuri- ja loodusrada Prästös
Piki kultuuri- ja loodusrada Prästös Sundis leidub palju nägemis- ja avastamisväärset. Prästö on saar kohe Bomarsundi kõrval ja siin on palju kultuuri ja ajalugu Bomarsundi aegadest. Saarel on mitu kaunist vana hauaplatsi ja rada möödub vahetult nende kõrvalt. 5,5 km pikkusel kergel matkal möödute hauamonumentidest, vaatetornidest, lahtedest ja sarmikatest küladest.

Sadelini matkarada (Sadelinleden)
Pikemate matkade austajatele, kes naudivad kestvat matkamist vahelduvas keskkonnas, on Ahvenamaal pakkuda 63 km pikkune matkarada läbi Hammarlandi ja Finströmi kommuunide, mille lõpp-punkt on Getas. Siit leiate selle matkaraja kaardi (PDF).

Lemlandi matkarada (Lemlandsleden)
23 km pikkune rada, mis viib teid läbi mõnede Ahvenamaa kaunimate paikade. See algab Lumparsundis ja lõpeb Lemströmi kanali ääres. Kaardi leiate Visit Åland infopunktist Mariehamnis või Lemlandi raamatukogust.

Kiriku matkarada (Kyrkleden)
13 km loodust ja ajalugu ühes paketis ning lisaks korralik doos liikumist. Matkarada kulgeb Ahvenamaa kahe kõige tuntuma ajaloolise vaatamisväärsuse vahel — Kastelholmi lossist Bomarsundi kindluseni. Siit saate alla laadida Kiriku matkaraja PDFi.

http://www.visitaland.com/ee

Advertisements

Arutelu

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: