//
you're reading...
ahvenamaa.ee

Maailma vanim šampanja

Selle, 2010. aasta juuli algul sattus rühm Ahvenamaa ja Rootsi tuukreid peale seni tundmatule laevavrakile umbes 50 meetri sügavusel Ahvenamaa lõunapoolses skääristikus. Enne sukeldumist skaneeriti piirkonda vees (külg)kajaloodiga, mis näitas selget pilti purjelaevast, mis seisis kiilu peal, kahe murdumata mastiga. Sukeldudes hakkasidki mastide ülemised otsad paistma juba 30. meetril, vahendab Ahvenamaa turismi ametlik kodulehekülg (www.visitaland.com). Näis, nagu oleks laev ettevaatlikult põhja asetatud ning hoolsalt säilitatud. Meediakajastust on sündmus leidnud nüüd taas tänu seigale, et vrakist leiti ka 168 pudelit šampust (soome tuuker Christian Ekström) – väidetavalt maailma vanimat. (Toredaid pilte ekspeditsioonist ja merepinna alt leiate samuti viimaselt lingilt või Ahvenamaa muuseumi koduleheküljelt:

http://www.museum.ax/museum/champagnegaleasen_in_english.pbs

http://www.nyan.ax/nyheter/?news_id=58000

Praeguseks ei ole veel suudetud laevavraki täpselt päritolu või vanust paika panna. Teada on vaid, et tegemist on kuunariga ja et laev on põhja läinud 19. sajandi alguses. Sukeldumistega jätkatakse järgmisel suvel.

Viimastel päevadel on tekitanud elevust asjaolu, et Ahvenamaa valitsus on otsustanud 168 pudelit šampust oksjonil maha müüa. Maakonnavalituse pressiteates teatab Britt Lundberg, Ahvenamaa maakonnavalitsuse maanõunik, et pudelid on kavas okjonil maha müüa rahvusvahelisel veinioksjonil, mis peetakse Ahvenamaal.

Ekspertide sõnul olla tegemist šampusega, mis on pärit 1830.-test, kuid pole võimatu, et välja toodud pudelite seas on ka vanemaid. Üks osa pudelitest pärineb tuntud tootjalt Veuve Clicquot, teised jällegi tegevuse lõpetanud šampusetootjalt Juglar, kelle aladel nüüdsel ajal tegutseb Jacquesson.

Üks maailma asjatundlikumaid šampuse-eksperte, Richard Juhlin, degusteeris jooki Mariehamnis Alandica laval ning tunnistas, et vaatamata ligi 200 aastale merepõhjas on šampus uskumatult hästi säilinud – Läänemere harukordsed konserveerimisomadused! Sellest sündmusest andsid eile jooksva ülevaate ajakirjanikud Petter Lobråten och Fredrik Rosenqvist ajalehest Ålandstidningen (Ålandstidningen, 17. november 2010).

Muuhulgas selgus varasügisel, et päästetud pudelite seas on ka õllepudeleid (Hufvudstadsbladet, 2. september 2010). Seni teadaolevalt olevat maailma vanim säilinud õlu pärit 1869. aastast, kuna aga selle laeva uppumist dateeritakse 1800-1830, on nähtavasti tegemist veel vanema säilinud õllega. Ahvenamaa ainsa õlletehase Stallhagen pruulmeister Mats Ekholm ütleb, et õlle pruulimine oli vanastigi ju väga harilik – kuid enamasti transporditi õlut siiski tünnides. “Nii vana pudeliõlu on juba iseeneses põnev, tegemist võib olla ühe vanima õllega, mis üldse pudelisse villiti,” räägib ta Helena Forsgårdile Hufvudstadsbladetist

Ingliskeelset uudist võib lugeda siit.

Ahvenamaa laevavrakkidest on mõned lisatud sellele koduleheküljele.

Advertisements

Arutelu

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: