//
you're reading...
ahvenamaa.ee

Mida peab teadma

Ahvenamaa asub Rootsi ja Soome vahel Läänemere põhjaosas. See on oma kohaliku omavalitsusega Soome koosseisu kuuluv ükskeelne rootsi maakond,  millel on oma lipp. Ahvenamaal on ka oma margid ja domeen internetis (.ax).

Ahvenamaal elab kokku 27 500 inimest. Neist ligikaudu 11 000 elab Ahvenamaa ainukeses linnas Mariehamnis. Linn asutati 1861. aastal ja see on tänapäeval Ahvenamaa majanduslik ja poliitiline keskus. Siin asub ka Ahvenamaa valitsus.

Majanduselu

Saareriigi tähtsaimad majandusharud on merendus, kaubandus, pangandus, toiduainetööstus ja põllumajandus. Merendusel on alati olnud eriline koht ahvenamaalaste elus ja see on neid ka kõige rohkem mõjutanud.

Põneva merendusajalooga saate lähemalt tutvuda Ahvenamaa Meremuuseumis, muuseumlaeval Pommern ja Mariehamni merekvartalis Sjökvarteret.

Ahvenamaale iseloomulikust

Ahvenamaa teevad unikaalseks selle puutumatu saarestik ja kaunilt siledaks lihvitud rannakaljud, millele annab punase värvi ahvenamaa rabakivigraniit. Oma 6500 saarega on Ahvenamaa koht, kus meri on alati läheduses. Kas teate, et Ahvenamaal on maist augustini enim päikesepaistelisi päevi Põhjamaades?

Ahvenamaale on iseloomulikud ka värvikirevate kroonidega meiupuud ning vanad tuulikud. Leiate neid näiteks Jan Karlsgårdeni vabaõhumuuseumis Kastelholmis. Muuseum tutvustab ka tüüpilist 19. sajandi lõpu Ahvenamaa taluolustikku.

Lühidalt Ahvenamaast

* Elanikke: 27 500* Soome osa ja EL liige

* Kuulub Schengeni viisarumi* Ametlik keel: rootsi

* Valuuta: ametlik valuuta on euro, kuid enamik müügipaiku arveldab ka Rootsi kroonides

* Ajavöönd: Ida-Euroopa aeg (GMT +2:00)

* Kogupindala: 6787 km2

* Kokku üle 6500 saare, millest 65 on asustatud

Loodusesõber ja akiivse puhkuse nautija Ahvenamaas pettuma ei pea. Teie avastada on 6500 saart! Meri on siin alati lähedal, saarestiku loodus aga vaheldusrikas – kord näeb silm vaid mereavarust ja punast graniiti, siis äkki olete varjulises lehtpuumetsas, mille järel võib leida end madalate jändrike mändidega mustikametsast.

Mariehamni kesklinnast leiate jalakäijate tänava, mis saab alguse linnaväljakult, väikese laulukaare äärest. See on Torggatan (hääldus: torigaattan), tõlkes just nimelt turu või väljaku tänav. Tänav on tihedalt täis tipitud poode ja kohvikuid. Siin leidub kõike, alates haugilandist kuni kohaliku käsitööni, rääkimata raamatutest ja riietest.

Ahvenamaa kohvikud on pisut isemoodi. Siin võite maitsta delikatessi staatuses Ahvenamaa pannkooke või nautida kohvi isuäratava juustukukliga.

… Mariehamnis on linnaliinibussis sõit tasuta? Linnas on neli bussiliini – A, B, C ja D.

… 23% Ahvenamaal tarbitavast elektrist saadakse tuuleenergiast? Selle osakaal kasvab pidevalt. Tänasel päeval on siin 22 tuulegeneraatorit, kuid nende arv suureneb.

… Ahvenamaal on 912 km üldkasutatavaid teid? 30 silda? Kaheksa kohaliku praamiliiniga saarte vahel võite veeta palju päevi Ahvenamaa ringsõidul.

… Ahvenamaal asub Soome suurim ja vanim kartulikrõpsuvabrik?

… Ahvenamaal on üks veinimõis?

… siin ei ole ühtegi McDonaldsi restorani? (Kuid on mitmed teised hamburgerisöögikohad ja maitsev toit).

… Ahvenamaal räägitakse rootsi keelt, ehkki see asub Soomes. Suurem osa kohalikest räägib ka inglise keelt.

… pärast tulist vaidlust valiti Ahvenamaale 1953. aastal oma lipp.

Advertisements

Arutelu

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: